VODAFONE WARRIORS WRAP

 

NRL | At AAMI Park, Melbourne

Melbourne Storm 50 (Ryley Jacks 2, Josh Addo-Carr 2, Ryan Hoffman, Christian Welch, Billy Slater, Young Tonumaipea tries; Cameron Smith 8 conversions).

Vodafone Warriors 10 (David Fusitu’a 2 tries; Mason Lino conversion).

Halftime: 38-0 Storm.

Referees: Gerard Sutton and Chris Sutton.

Crowd: 25,731.

Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu’a, Peta Hiku, Anthony Gelling, Ken Maumalo; Blake Green, Mason Lino; Bunty Afoa, Issac Luke, Agnatius Paasi; Simon Mannering, Isaiah Papali’i; Adam Blair. Interchange: Jazz Tevaga, Sam Lisone, Albert Vete, Joe Vuna.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP | At QBE North Harbour Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 20 (Chris Satae, Zac Santo, Joe Vuna tries; Chanel Harris-Tavita 3 conversions; penalty).

Newtown Jets 18 (Aaron Gray 2, Sione Katoa, Anthony Moraitis tries; Kyle Flanagan conversion).

Halftime: 18-18 Vodafone Warriors.

Vodafone Warriors | Hayze Perham; Zac Santo, Charnze Nicoll-Klokstad, Cole Waaka, Lewis Soosemea; Chanel Harris-Tavita, Sam Cook; Ligi Sao, Karl Lawton, Chris Satae; Matiu Love-Henry, Joe Vuna; James Bell (c). Interchange: Manaia Cherrington, Sione Afemui, Pat Sipley, James Gavet.

 

JERSEY FLEGG CUP | At QBE North Harbour Stadium, Auckland

Vodafone Junior Warriors 10 (Havi Tupouniua, Tom Ale tries; Dakohta Taimani conversion).

Cronulla Sharks 16 (Bronson Xerri, Harrison Smith, Monty Raper tries; Braydon Trindall 2 conversions).

Halftime: 4-4.

Vodafone Junior Warriors | Kayal Iro; Uenuku Malesala, Tom Ale, Carlos Henry, Elijah Sufia; Dakohta Taimani, Paul Turner; Soane Hufanga (c), Lewis Sio, Wesley Veikoso; Sione Tuipulotu, Havi Tupouniua; Preston Riki. Interchange: Patrick Elia, Brody Tamarua, Eiden Ackland, Tayhler Paora.

 

 NRL

 

Round 8

 

At Allianz Stadium, Melbourne

St George Illawarra Dragons 24 (Nene Macdonald 2, Ben Hunt, Tariq Sims tries; Gareth Widdop 4 conversions).

Sydney Roosters 8 (Latrell Mitchell try, conversion, penalty).

Halftime: 12-0 Dragons.

Referees: Ashley Klein and Gavin Badger.

Crowd: 41,142.

 

At AAMI Park, Melbourne

Melbourne Storm 50 (Ryley Jacks 2, Josh Addo-Carr 2, Ryan Hoffman, Christian Welch, Billy Slater, Young Tonumaipea tries; Cameron Smith 8 conversions).

Vodafone Warriors 10 (David Fusitu’a 2 tries; Mason Lino conversion).

Halftime: 38-0 Storm.

Referees: Gerard Sutton and Chris Sutton.

Crowd: 25,731.

 

At ANZ Stadium, Sydney

South Sydney Rabbitohs 20 (Cody Walker, Alex Johnston, John Sutton tries; Adam Reynolds 3 conversions, penalty).

Brisbane Broncos 24 (Darius Boyd, Kodi Nikorima, Corey Oates, James Roberts tries; Jamayne Isaako 4 conversions).

Halftime: 12-6 Rabbitohs.

Referees: Ben Cummins and Peter Gough.

Crowd: 11,123.

 

At Lottoland Stadium, Sydney

Manly Warringah Sea Eagles 12 (Dylan Walker, Shaun Lane tries; Daly Cherry-Evans conversion, penalty).

Newcastle Knights 18 (Connor Watson, Slade Griffin, Nathan Ross tries; Ken Sio 2 conversions, penalty).

Halftime: 6-4 Sea Eagles.

Referees: Adam Gee and Ziggy Przeklasa-Adamski.

Crowd: 5715.

 

At Panthers Stadium, Penrith

Penrith Panthers 22 (Corey Harawira-Naera, Moses Leota, Isaah Yeo tries; James Maloney 2 conversions, 3 penalties).

Canterbury-Bankstown Bulldogs 14 (Marcelo Montoya, Will Hopoate tries; Moses Mbye 2 conversions, penalty).

Halftime: 12-8 Bulldogs.

Referees: Grant Atkins and Alan Shortall.

Crowd: 13,760.

 

At Cbus Stadium, Robina

Gold Coast Titans 9 (Mitch Rein try; Michael Gordon conversion, penalty; Ash Taylor field goal).

Cronulla-Sutherland Sharks 10 (Valentine Holmes, Edrick Lee tries; Chad Townsend 2 field goals).

Halftime: 8-2 Sharks.

Referees: Chris Butler and Matt Noyen.

Crowd: 12,713.

 

At 1300SMILES Stadium, Townsville

North Queensland Cowboys 8 (Gavin Cooper try; Johnathan Thurston conversion, penalty).

Canberra Raiders 18 (Josh Papalii, Aidan Sezer, Siliva Havili tries; Jarrod Croker 3 conversions).

Halftime: 6-6.

Referees: Henry Perenara and Jon Stone.

Crowd: 14,004.

 

At ANZ Stadium, Sydney

Parramatta Eels 24 (Bevan French, Michael Jennings, Brad Takairangi, Manu Ma'u tries; Mitchell Moses 3 conversions, penalty).

Wests Tigers 22 (Corey Thompson, Matthew Eisenhuth, Benji Marshall tries; Esan Marsters 3 conversions, 2 penalties).

Halftime: 12-10 Eels.

Referees: Matt Cecchin and Phil Henderson.

Crowd: 17,555.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP

Round 8: North Sydney 30, Newcastle 10; St George Illawarra 6, Penrith 30; Vodafone Warriors 20, Newtown 18; Wyong 4, Mounties 44; Canterbury-Bankstown 44, Blacktown Workers Sea Eagles 14; Wentworthville 26, Western Suburbs 6.

POINTS TABLE

 

JERSEY FLEGG CUP

Round 8: North Sydney 18, Newcastle 28; St George Illawarra 6, Penrith 26; Vodafone Warriors 10, Cronulla 16; Sydney Roosters 40, Mounties 10; Canterbury-Bankstown 60, Manly 20; Parramatta 26, Wests Tigers 14.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER CUP

Round 8: Mackay 24, Tweed Heads 52; Ipswich 22, Redcliffe 16; Easts 16, Norths 18; Northern Pride 28, Sunshine Coast 24; Central Queensland 14, Wynnum Manly 24; Burleigh 34, PNG Hunters 18; Townsville 38, Souths Logan 14.

POINTS TABLE

 

ENGLISH SUPER LEAGUE

Round 13: Salford 10, St Helens 60; Widnes 24, Wigan 32; Warrington 38, Huddersfield 4; Castleford 24, Wakefield 4; Les Catalans 25, Hull FC 24; Hull Kingston Rovers 18, Leeds 20. ull

POINTS TABLE

 

NEW ZEALAND CLUB COMPETITIONS

 

AUCKLAND

SAS Fox Memorial Premiership

Round 4: Northcote 16, Papakura 10; Richmond 22, Mangere East 36; Otahuhu 24, Pt Chevalier 32; Glenora 36, Marist 12; Mt Albert 14, Howick 16.

POINTS TABLE

Sharman Cup

Round 2: Ponsonby 24, Manurewa 12; Ellerslie 32, Otara 10; Papatoetoe 18, Franklin 30; Waitemata 10, Pakuranga 36; Mt Wellington  8, Te Atatu 28; New Lynn 22, Hibiscus Coast 4; Bay Roskill 40, Northern Brothers 4. Bye: Manukau.

 

WAIKATO

Round 3: Hamilton City 16, Ngaruawahia 20; College Old Boys 12, Turangawaewae 14. Bye: Taniwharau.  

 

BAY OF PLENTY

Round 3: Ngongotaha 24, Mangakino 32; Taupo 12, Pacific 34; Otumoetai 42, Pikiao 10. Bye: Papamoa.

 

TARANAKI

Round 5: Waitara 32, Hawera 30; Western Suburbs 18, Whanganui 18; Linton 48, Bell Block-Marist 32.

 

WELLINGTON

Round 4: Randwick 14, Porirua 54; Whiti Te Ra 22, Victoria Hunters 14; Wainuiomata 24, Te Aroha 12; St George beat Petone by default.

POINTS TABLE

 

CANTERBURY

Round 4: Northern 22, Riccarton 10; Halswell 24, Celebration 12; Hornby 28, Papanui 16; Linwood 58, Aranui 20.

POINTS TABLE

 

OTAGO-SOUTHLAND

Round 1: Cowboys 32, University 12; South Pacific 34, He Tauaa 28; Dunedin 116, Winton-City 0.