One-stop review of all the week's results

VODAFONE WARRIORS WRAP

 

NRL | At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 20 (Mason Lino, Anthony Gelling, Issac Luke, Isaiah Papali'i tries; Mason Lino 2 conversions).

St George Illawarra Dragons 12 (Ben Hunt, Tariq Sims tries; Gareth Widdop 2 conversions).
Halftime: 10-0 Vodafone Warriors.
Referees: Ben Cummins and Henry Perenara.
Crowd: 18,295.
Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu'a, Peta Hiku, Anthony Gelling, Ken Maumalo; Blake Green, Mason Lino; Bunty Afoa, Issac Luke, Agnatius Paasi; Simon Mannering, Tohu Harris; Adam Blair. Interchange: Jazz Tevaga, Sam Lisone, Albert Vete, Isaiah Papali'i.

 

NRL | At AAMI Park, Melbourne

Melbourne Storm 50 (Ryley Jacks 2, Josh Addo-Carr 2, Ryan Hoffman, Christian Welch, Billy Slater, Young Tonumaipea tries; Cameron Smith 8 conversions).

Vodafone Warriors 10 (David Fusitu'a 2 tries; Mason Lino conversion).
Halftime: 38-0 Storm.
Referees: Gerard Sutton and Chris Sutton.
Crowd: 25,731.
Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu'a, Peta Hiku, Anthony Gelling, Ken Maumalo; Blake Green, Mason Lino; Bunty Afoa, Issac Luke, Agnatius Paasi; Simon Mannering, Isaiah Papali'i; Adam Blair. Interchange: Jazz Tevaga, Sam Lisone, Albert Vete, Joe Vuna.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP | At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 37 (Johnny Tuivasa-Sheck, Joe Vuna, Matiu Love-Henry, Zac Santo, Pat Sipley Chanel Harris-Tavita tries; Chanel Harris-Tavita 6 conversions; Sam Cook field goal).
St George Illawarra 24 (Reece Robson 2, Patrick Herbert, Jordan Pereira tries; Zachary Lomax 4 conversions).
Halftime: 24-6 Vodafone Warriors.
Vodafone Warriors | Hayze Perham; Zac Santo, Joseph Vuna, Cole Waaka, Johnny Tuivasa-Sheck; Chanel Harris-Tavita, Sam Cook; Chris Satae, Karl Lawton, Ligi Sao; Matiu Love-Henry, King Vuniyayawa; James Bell (c). Interchange: Sione Afemui, Pat Sipley, Reece Charlie, Manaia Cherrington.

 

JERSEY FLEGG CUP | At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Junior Warriors 38 (Kayal Iro 2, Paul Turner 2, Elijah Sufia, Wesley Veikoso, Preston Riki tries; Dakohta Taimani 4 conversions; Dylan Tavita conversion).
St George Illawarra Dragons 30 (Jason Gillard, Shaun Sauini-Esau, Jack Cross, Steve Marsters, Sam McCann tries; Jackson Willis 5 conversions).
Halftime: 32-30 Vodafone Junior Warriors.
Vodafone Junior Warriors | Kayal Iro; Uenuku Malesala, Tom Ale, Carlos Henry, Elijah Sufia; Dakohta Taimani, Paul Turner; Soane Hufanga (c), Dylan Tavita, Wesley Veikoso; Sione Tuipulotu, Havi Tupouniua; Tyler Slade (c). Interchange: Edward Vaeau-Mulitalo, Preston Riki, Brody Tamarua, Sheldon Rogers.

 

NRL

 

Round 7

 

At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 20 (Mason Lino, Anthony Gelling, Issac Luke, Isaiah Papali'i tries; Mason Lino 2 conversions).
St George Illawarra Dragons 12 (Ben Hunt, Tariq Sims tries; Gareth Widdop 2 conversions).
Halftime: 10-0 Vodafone Warriors.
Referees: Ben Cummins and Henry Perenara.
Crowd: 18,295.

 

At ANZ Stadium, Sydney
Canterbury-Bankstown Bulldogs 0.
Sydney Roosters 6 (Latrell Mitchel try, conversion).
Halftime: 6-0 Roosters.
Referees: Gerard Sutton and Peter Gough.
Crowd: 11,309.

 

At Suncorp Stadium, Melbourne

Brisbane Broncos 20 (James Roberts, Jamayne Isaako, Alex Glenn, Anthony Milford tries; Jamayne Isaako 2 conversions).
Melbourne Storm 34 (Billy Slater 2, Josh Addo-Carr 2, Suliasi Vunivalu, Will Chambers tries; Cameron Smith 4 conversions, penalty).
Halftime: 12-0 Storm.
Referees: Ashley Klein and Gavin Badger.
Crowd: 32,709.

 

At Central Coast Stadium, Gosford

South Sydney Rabbitohs 42 (Robert Jennings 2, Alex Johnston, Cody Walker, Greg Inglis, Richard Kennar, Jason Clark tries; Adam Reynolds 5 conversions, 2 penalties).
Canberra Raiders 22 (Elliott Whitehead 2, Nick Cotric, Jarrod Croker tries; Jarrod Croker 3 conversions).
Halftime: 24-10 Rabbitohs.
Referees: Adam Gee and Ziggy Prezeklasa-Adamski.
Crowd: 15,134.

 

At Scully Park, Tamworth

Wests Tigers 20 (Michael Chee-Kam, Kevin Naiqama, Corey Thompson tries; Esan Marsters 3 conversions, penalty).
Newcastle Knights 22 (Ken Sio 3, Mitchell Pearce, Shaun Kenny-Dowall tries; Kalyn Ponga conversion).
Halftime: 10-0 Knights.
Referees: Chris Butler and Matt Noyen.
Crowd: 10,082.

 

At 1300SMILES Stadium, Townsville

North Queensland Cowboys 26 (Ben Hampton, Kyle Feldt, Jason Taumalolo, Coen Hess tries; Johnathan Thurston 2 conversions, 3 penalties).
Gold Coast Titans 14 (Ashley Taylor, Jarrod Wallace tries; Michael Gordon 2 conversions, penalty).
Halftime: 16-2 Cowboys.
Referees: Grant Atkins and Alan Shortall.
Crowd: 12,885.

 

At ANZ Stadium, Sydney

Parramatta Eels 44 (Manu Ma'u, George Jennings, Kaysa Pritchard, Corey Norman, Michael Jennings, Kenny Edwards, Clinton Gutherson tries; Mitchell Moses 6 conversions, 2 penalties).
Manly-Warringah Sea Eagles 10 (Brad Parker, Akuila Uate tries; Daly Cherry-Evans conversion).
Halftime: 20-0 Eels.
Referees: Chris Sutton and Jon Stone.
Crowd: 11,069.

 

At Southern Cross Group Stadium, Sydney

Cronulla Sharks 26 (Jesse Ramien 2, Valentine Holmes, Scott Sorensen tries; Chad Townsend 3 conversions, 2 penalties).
Penrith Panthers 22 (Dallin Watene-Zelezniak, Dylan Edwards, Isaah Yeo, Viliame Kikau tries; James Maloney 3 conversions).
Halftime: 10-6 Sharks.
Referees: Matt Cecchin and Phil Henderson.
Crowd: 12,677.

 

Round 8

 

At Allianz Stadium, Melbourne

St George Illawarra Dragons 24 (Nene Macdonald 2, Ben Hunt, Tariq Sims tries; Gareth Widdop 4 conversions).
Sydney Roosters 8 (Latrell Mitchell try, conversion, penalty).
Halftime: 12-0 Dragons.
Referees: Ashley Klein and Gavin Badger.
Crowd: 41,142.

 

At AAMI Park, Melbourne

Melbourne Storm 50 (Ryley Jacks 2, Josh Addo-Carr 2, Ryan Hoffman, Christian Welch, Billy Slater, Young Tonumaipea tries; Cameron Smith 8 conversions).
Vodafone Warriors 10 (David Fusitu'a 2 tries; Mason Lino conversion).
Halftime: 38-0 Storm.
Referees: Gerard Sutton and Chris Sutton.
Crowd: 25,731.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP
Round 7: North Sydney 18, Mounties 22; Canterbury-Bankstown 20, Newtwon 22; Vodafone Warriors 37, St George Illawarra 24; Wyong 16, Blacktown Workers 32; Western Suburbs 24, Newcastle 20; Wentworthville 16, Penrith 14.

 

JERSEY FLEGG CUP
Round 7: Vodafone Warriors 38, St George Illawarra 30; Sydney Roosters 10, Manly-Warringah 34; Wests Tigers 4, Newcastle 18; Canterbury-Bankstown 16, Cronulla 18; Parramatta 14, Penrith 18; North Sydney 26, Mounties 12.

 

INTRUST SUPER CUP
Round 7: Wynnum-Manly 16, Burleigh 28; Sunshine Coast 16, Ipswich 17; Mackay 10, Redcliffe 38; Central Coast 15, Northern Pride 8; Tweed Heads 24, Easts 12; PNG Hunters 12, Souths Logan 20; Townsville 30, Norths 16.

 

ENGLISH SUPER LEAGUE

Round 12: Hull FC 19, Leeds 18; Salford 38, Wakefield 4; St Helens 66, Huddersfield 4; Wigan 28, Castleford 12.

Challenge Cup Round 5: Warrington 54, Bradford 6; Widnes 90, Coventry 0; Oldham 0, Hull Kingston Rovers 0; York City 22, Les Catalans 34; Doncaster 16, Featherstone Rovers 26; Leigh 40, London Broncos 0; Toronto 16, Barrow 12; Whitehaven 38, Rochdale 0.

 

AUCKLAND

SAS Fox Memorial Premiership
Round 3: Northcote 12, Glenora 34; Howick 52, Mangere East 34; Papakura 10, Point Chevalier 11; Richmond 12, Otahuhu 30; Marist 20, Mount Albert 28.

Sharman Cup
Round 1: Franklin 16, Manurewa 16; Papatoetoe 10, New Lynn 62; Ellerslie 4, Bay Roskill 18; Manukau 28, Pakuranga 16; Otara 34, Ponsonby 32; Waitemata 16, Mount Wellington 24; Hibiscus Coast 16, Te Atatu 30.

 

WAIKATO
Round 2: Taniwharau 56, Turangawaewae 16; Ngaruawahia 14, College Old Boys 44. Bye: Hamilton City.

 

TARANAKI
Round 4: Bell Block-Marist 34, Hawera 30; Linton 20, Western Suburbs 28; Whanganui 60, Waitara 4.

 

WELLINGTON
Round 3: Porirua 10, Te Aroha 36; Hunters 18, Wainuiomata 30; Petone 0, Whiti Ra 76; Randwick 20, St George 18.

 

CANTERBURY
Round 3: Linwood 44, Riccarton 10; Northern 16, Hornby 20; Papanui 30, Halswell 40; Aranui 12, Celebration Lions 24.

 

OTAGO
Round 3: University 22, Dunedin 20; Kia Toa 46, South Pacific 28.