NRL | Sydney Roosters 38, Canterbury-Bankstown 28; Wests Tigers 34, Melbourne 16; Vodafone Warriors 14, Cronulla 18; North Queensland 32, Canberra 24; Manly 44, Brisbane 14; St George Illawarra 46, Newcastle 24; South Sydney 20, Penrith 16; Gold Coast 24, Parramatta 14.

POINTS TABLE

 

NYC | Sydney Roosters 30, Canterbury-Bankstown 26; Wests Tigers 34, Melbourne 18; Vodafone Warriors 20, Cronulla 22; North Queensland 78, Canberra 12; Manly 22, Brisbane 38; St George Illawarra 48, Newcastle 18; South Sydney 10, Penrith 34; Gold Coast 22, Parramatta 35.

POINTS TABLE

 

NEW SOUTH WALES CUP | Canterbury-Bankstown 16, North Sydney 36; Newtown 28, Vodafone Warriors 30; Illawarra 22, Penrith 18. Byes: Wyong, Newcastle, Manly, Wests Tigers, Mounties, Wentworthville.

POINTS TABLE

 

QUEENSLAND CUP | Northern Pride 16, Burleigh 4; Central Queensland 6, Norths 38; Tweed Heads 24, Mackay 20; Souths Logan 18, Sunshine Coast 26; PNG Hunters 24, Easts 22; Wynnum Manly 30, Redcliffe 22. Byes: Townsville, Ipswich.

POINTS TABLE

 

ENGLAND | Challenge Cup semi-finals: Leeds 24, St Helens 14; Warrington 18, Hull Kingston Rovers 26. Final: Leeds v Hull Kingston Rovers, Wembley, August 29.

 

AUCKLAND |

Appliance Shed Fox Memorial Premiership: Marist 20, Howick 14; Glenora 6, Otara 44; Mt Albert 50, Mangere East 16; Otahuhu 20, Pt Chevalier 40; Papakura 28, Northcote 8.

POINTS TABLE

SAS Sharman Cup: Ellerslie 50, Waitemata 12; Glenfield 18, Ponsonby 44; Manukau 8, Mt Wellington 50; Manurewa 30, Hibiscus Coast 0; New Lynn 10, Pakuranga 28; Papatoetoe 34, Bay Roskill 22; Richmond 28, East Coast Bays 24. Bye: Te Atatu.

POINTS TABLE

 

COLLEGE RUGBY LEAGUE (AUCKLAND) |

Premier Championship | Manurewa 10, Mt Albert Grammar 22. Play-offs: Wednesday, August 5: (1) St Paul's v (2) Mt Albert, 4.00pm, St Paul's College; (3) Otahuhu v (4) Kelston, 4.00pm, Otahuhu College.

Premier Plate | 1 v 4: Aorere 18, Avondale 10; 2 v 3: Papatoetoe 14, Westlake 4; 5 v 6: Western Springs 30, Sir Edmund Hillary 0. Grand Final: Wednesday, August 5: Papatoetoe v Aorere, 6.45pm, Mount Smart Stadium No 2.

Premier Bowl | 1 v 4: Tamaki 14, James Cook 4; 2 v 3: Manurewa B 16, Lynfield 4; 5 v 6: Massey 0, Papakura 30. Grand Final: Wednesday, August 5: Tamaki v Manurewa B, 5.30pm, Mount Smart Stadium No 2.

 

NORTHLAND | Minor semi-finals: Hokianga 40, Portland 32; Moerewa 28, Otangarei 22. Major Semi-finals: Saturday, August 8: Takahiwai v Moerewa, Toll Stadium, 1.00pm; Hikurangi v Hokianga, Toll Stadium, 3.00pm.  

 

WAIKATO | Hamilton City 22, Ngaruawahia 14; Taniwharau 44, Hukanui 10; United 56, Turangawaewae 26. Play-offs: Taniwharau v United, Hamilton City v Hukanui.

POINTS TABLE

 

BAY OF PLENTY-COASTLINE | Otumoetai 20, Pacific 28; Taupo 56, Pikiao 26; Ngongotaha 48, Mangakino 18.

POINTS TABLE

 

WELLINGTON | Preliminary Final: Randwick 24, Wainuiomata 30. Grand Final: Saturday, August 8: Te Aroha v Wainuiomata, Westpac Stadium, 12.30pm.

 

CANTERBURY | Preliminary Final: Papanui 26, Riccarton 16. Grand final: Linwood v Papanui.