Vodafone Warriors provide 14 World Cup players

Kiwi prop Ben Matulino is one of 14 Vodafone Warriors set to appear at the Rugby League World Cup. Photo: Photosport


Les Catalans Dragons, the Sydney Roosters and the Vodafone Warriors are the clubs with the most representatives among the 14 national sides named for the 2013 Rugby League World Cup.


The Vodafone Warriors have 14 of their current players selected by four countries New Zealand, Tonga, Samoa and the Cook Islands while new signings Sam Tomkins (England) and Jayson Bukuya (Fiji) also feature giving the club a strong connection with 16 players in six sides. Some former Vodafone Warriors have also been chosen.


The Catalans Dragons have the highest representation. A run through the 14 teams submitted shows an astonishing 19 players from the Super League club have been chosen; all but four of them will be playing for France, comfortably the most players named by one country from one club.


The Roosters are next with 17 players selected following Sonny Bill Williams belated addition to the Kiwi squad. The Roosters are represented in seven of the 14 teams, the most by one club.


A total of 94 clubs are represented among the 330-plus players.


While 24-man squads are stipulated, Toa Samoa initially released 26 names. That squad included ex-Vodafone Warrior Leeson Ah Mau, former Kiwi Junior Sau and Frank Winterstein but there was no sign of former Kiwi captain Roy Asotasi. However, the team listed on the official Rugby League World Cup website includes Asotasi while Ah Mau, Sau and Winterstein are all missing.


The teams announced are:


AUSTRALIA: Greg Bird (Gold Coast Titans), Darius Boyd (Newcastle Knights), Daly Cherry-Evans (Manly-Warringah Sea Eagles), Boyd Cordner (Sydney Roosters), Cooper Cronk (Melbourne Storm), Robbie Farah (Wests Tigers), Andrew Fifita (Cronulla-Sutherland Sharks), Paul Gallen (Cronulla Sutherland-Sharks), Jarryd Hayne (Parramatta Eels), Greg Inglis (South Sydney Rabbitohs), Michael Jennings (Sydney Roosters), Luke Lewis (Cronulla-Sutherland Sharks), Brett Morris (St George Illawarra Dragons), Josh Morris (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Nate Myles (Gold Coast Titans), Josh Papalii (Canberra Raiders), Corey Parker (Brisbane Broncos), Matthew Scott (North Queensland Cowboys), Billy Slater (Melbourne Storm), Cameron Smith (Melbourne Storm), James Tamou (North Queensland Cowboys), Brent Tate (North Queensland Cowboys), Sam Thaiday (Brisbane Broncos), Johnathan Thurston (North Queensland Cowboys)

Head coach: Tim Sheens


COOK ISLANDS: Tinirau Arona (Sydney Roosters), Sam Brunton (Mounties Bundy), Daniel Fepuleai (North Sydney Bears), Jonathon Ford (Toulouse Olympique XIII), Anthony Gelling (Wigan Warriors), Isaac John (Penrith Panthers), Drury Low (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Keith Lulia (Bradford Bulls), Lulia Lulia (Shell Harbour), Hikuleo Malu (Vodafone Warriors), Sam Mataora (Canberra Raiders), Joseph Matapuku (North Sydney Bears), Dylan Napa (Sydney Roosters), Dominique Peyroux (Vodafone Warriors), Rea Pittman (Cronulla-Sutherland Sharks), Jordan Rapana (Canberra Raiders), Tupou Sopoaga (Cronulla-Sutherland Sharks), Zeb Taia (Catalans Dragons), Brad Takairangi (Gold Coast Titans), Adam Tangata (Mounties Bundy), Chris Taripo (Sydney Roosters), Zane Tetavano (Newcastle Knights), Tyrone Viiga (Parramatta Eels)

Head coach: David Fairleigh


ENGLAND: Carl Ablett (Leeds Rhinos), Tom Briscoe (Hull FC), George Burgess (South Sydney Rabbitohs), Sam Burgess (South Sydney Rabbitohs), Thomas Burgess (South Sydney Rabbitohs), Rob Burrow (Leeds Rhinos), Josh Charnley (Wigan Warriors), Rangi Chase (Salford Red Devils), Leroy Cudjoe (Huddersfield Giants), Liam Farrell (Wigan Warriors), James Graham (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Ryan Hall (Leeds Rhinos), Zak Hardaker (Leeds Rhinos), Chris Hill (Warrington Wolves), Gareth Hock (Salford Red Devils), Michael McIllorum (Wigan Warriors), Lee Mossop (Wigan Warriors), Sean OLoughlin (Wigan Warriors), James Roby (St Helens), Kevin Sinfield (Leeds Rhinos), Sam Tomkins (Wigan Warriors), Kallum Watkins (Leeds Rhinos), Ben Westwood (Warrington Wolves), Gareth Widdop (Melbourne Storm)

Head coach: Steve McNamara


FIJI: Peni Botiki (Saru Dragons), Jayson Bukuya (Cronulla-Sutherland Sharks), Petero Civoniceva (Redcliffe Dolphins), Kane Evans (Sydney Roosters), Aaron Groom (Asquith Magpies), Ilisavani Jegesa (Nabua Broncos), Marika Koroibete (Wests Tigers), Apisai Koroisau (South Sydney Rabbitohs), Daryl Millard (Catalans Dragons), Ryan Millard (Burwood United), Kevin Naiqama (Newcastle Knights), Waisale Naiqama (Penrith Panthers), Alipate Noilea (Collegians Illawarra), Tikiko Noke (Lautoka Crushers), Vitale Junior (Cronulla-Sutherland Sharks), Ashton Sims (North Queensland Cowboys), Korbin Sims (Newcastle Knights), Tariq Sims (North Queensland Cowboys), James Storer (Collegians Illawarra), Kaliova Nauqe (Fassifern Queensland), Akuila Uate (Newcastle Knights), Eloni Tui Michael Vunakece (Wyong Roos), Sisa Ledua (Melbourne Storm), Semi Radradra Turagasoli Waqavatu (Parramatta Eels)

Head coach: Rick Stone


FRANCE: Jean Philippe Baile (Catalans Dragons), William Barthau (Catalans Dragons), Andrew Bentley (Toulouse Olympique XIII), Kane Bentley (Toulouse Olympique XIII), Thomas Bosc (Catalans Dragons), Damien Cardace (Catalans Dragons), Remi Casty (Catalans Dragons), Vincent Duport (Catalans Dragons), Olivier Elima (Catalans Dragons), Morgan Escare (Catalans Dragons), Theo Fages (Salford Red Devils), Jamal Fakir (Catalans Dragons), Benjamin Garcia (Brisbane Broncos), Tony Gigot (Sporting Olympique Avignon XIII), Clint Greenshields (North Queensland Cowboys), Younes Khattabi (AS Carcassone XIII), Kevin Larroyer (Catalans Dragons), Antoni Maria (Catalans Dragons), Gregory Mounis (Catalans Dragons), Eloi Pelissier (Catalans Dragons), Sebastian Raguin (St Esteve XIII Catalan), Mickael Simon (Catalans Dragons), Cyril Stacul (FC Lezignan XIII), Frederic Vaccari (Catalans Dragons)

Head coach: Richard Agar


IRELAND: Dave Allen (Widnes Vikings), Luke Ambler (Halifax), Bob Beswick (Leigh Centurions), Damien Blanch (Catalans Dragons), Danny Bridge (Warrington Wolves), Ben Currie (Warrington Wolves), Liam Finn (Featherstone Rovers), Simon Finnigan (Leigh Centurions), Scott Grix (Huddersfield Giants), Simon Grix (Warrington Wolves), Kurt Haggerty (Barrow Raiders), James Hasson (Manly Sea Eagles), Rory Kostjayn (North Queensland Cowboys), Stuart Littler (Leigh Centurions), Tyrone McCarthy (Warrington Wolves), James Mendeika (Warrington Wolves), Anthony Mullally (Huddersfield Giants), Eamon OCarroll (Widnes Vikings), Apirana Pewhairangi (Parramatta Eels), Pat Richards (Wigan Warriors), Colton Roche (Sheffield Eagles), Marc Sneyd (Castleford Tigers), Joshua Toole (St George Illawarra Dragons), Brett White (Canberra Raiders)

Head coach: Mark Aston


ITALY: Christophe Calegari (FC Lezignan XIII), Gioele Celerino (North West Roosters), Chris Centrone (North Sydney Bears), Fabrizio Ciaurro (Brescia RL), Cameron Ciraldo (Penrith Panthers), Ben Falcone (Souths Logan Magpies), Sam Gardel (Souths Logan Magpies), Ryan Ghetti (Northern Pride), Aiden Guerra (Sydney Roosters), Gavin Hiscox (Central Capras), Anthony Laffranchi (St Helens), Joshua Mantellato (Newcastle Knights), Vitaliano Mauro (Salford Red Devils), Anthony Minichiello (Sydney Roosters), Mark Minichiello (Gold Coast Titans), Raymond Nasso (Sporting Olympique Avignon XIII), Dean Parata (Parramatta Eels), Joel Riethmuller (North Queensland Cowboys), James Saltonstall (Warrington Wolves), Brendan Santi (Wests Tigers), Kade Snowden (Cronulla-Sutherland Sharks), James Tedesco (Wests Tigers), Ryan Tramonte (Windsor Wolves), Paul Vaughan (Canberra Raiders)

Head coach: Carlo Napolitano


NEW ZEALAND: Jesse Bromwich (Melbourne Storm), Greg Eastwood (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Kieran Foran (Manly-Warringah Sea Eagles), Alex Glenn (Brisbane Broncos), Bryson Goodwin (South Sydney Rabbitohs), Josh Hoffman (Brisbane Broncos), Krisnan Inu (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Shaun Johnson (Vodafone Warriors), Sam Kasiano (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Thomas Leuluai (Vodafone Warriors), Kevin Locke (Vodafone Warriors), Issac Luke (South Sydney Rabbitohs), Simon Mannering (Vodafone Warriors), Ben Matulino (Vodafone Warriors), Sam Moa (Sydney Roosters), Jason Nightingale (St George Illawarra Dragons), Frank-Paul Nuuausala (Sydney Roosters), Frank Pritchard (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Elijah Taylor (Vodafone Warriors), Roger Tuivasa-Sheck (Sydney Roosters), Manu Vatuvei (Vodafone Warriors), Jared Waerea-Hargreaves (Sydney Roosters), Dean Whare (Penrith Panthers), Sonny Bill Williams (Sydney Roosters)

Head coach: Stephen Kearney


PAPUA NEW GUINEA: Josiah Abavu (Port Moresby Vipers), Paul Aiton (Wakefield Trinity Wildcats), Dion Aiye (Rabaul Gurias), Wellington Albert (Lae Tigers), Ase Boas (Rabaul Gurias), Jason Chan (Huddersfield Giants), Neville Costigan (Newcastle Knights), Israel Eliab (Port Moresby Vipers), Richard Kambo (Port Moresby Vipers), Roger Laka (Enga Mioks), Enoch Maki (Mendi Muruks), Larsen Marabe (Orange CYMS), Bosam McDonald (Sydney Roosters), David Mead (Gold Coast Titans), Mark Mexico (Lae Tigers), Jessie Joe Nandye (Whitehaven), Sebastien Pandia (Port Moresby Vipers), Francis Paniu (Rabaul Gurias), James Segeyaro (Penrith Panthers), Jason Tali (Mount Hagen Eagles), Ray Thompson (North Queensland Cowboys), Charlie Wabo (Mendi Muruks), Menzie Yere (Sheffield Eagles)

Head coach: Adrian Lam


SAMOA: Roy Asotasi (South Sydney Rabbitohs), David Faalogo (Newcastle Knights), Pita Godinet (Vodafone Warriors), Harrison Hansen (Wigan Warriors), Masada Iosefa (Wests Tigers), Faleniu Iosi (Letava Bulldogs), Tim Lafai (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Joseph Leilua (Newcastle Knights), Teofilo Lepou (Marist Saints), Reni Maitua (Parramatta Eels), Penani Manumeasili (Cronulla-Sutherland Sharks), Mose Masoe (Penrith Panthers), Suaia Matagi (Vodafone Warriors), Arden McCarthy (Point Chevalier Pirates), Anthony Milford (Canberra Raiders), Junior Moors (Melbourne Storm), Edward Purcell (Mount Albert Lions), Ben Roberts (Parramatta Eels), Iosia Soliola (St Helens), Sauaso Sue (Wests Tigers), Mark Taufua (Cronulla-Sutherland Sharks), Ionatana Tino (Apia Barracudas), Daniel Vidot (St George Illawarra Dragons), Antonio Winterstein (North Queensland)

Head coach: Matt Parish


SCOTLAND: Danny Addy (Bradford Bulls), Sam Barlow (Halifax), Danny Brough (Huddersfield Giants), Brett Carter (Workington Town), Luke Douglas (Gold Coast Titans), Dale Ferguson (Huddersfield Giants), Ben Fisher (London Broncos), Ben Hellewell (Featherstone Rovers), Andrew Henderson (Sheffield Eagles), Ian Henderson (Catalans Dragons), Alex Hurst (London Broncos), Ben Kavanagh (Widnes Vikings), Kane Linnett (Gold Coast Titans), Rhys Lovegrove (Hull KR), Gareth Moore (Batley Bulldogs), Brett Phillips (Workington Town), Matthew Russell (Gold Coast Titans), David Scott (Featherstone Rovers), Mitchell Stringer (Sheffield Eagles), Alex Szostak (Sheffield Eagles), Adam Walker (Hull KR), Jonathan Walker (Hull KR), Peter Wallace (Brisbane Broncos), Oliver Wilkes (Wakefield Trinity Wildcats)

Head coach: Steve McCormack


TONGA: Sosaia Feki (Cronulla-Sutherland Sharks), Glen Fisiiahi (Vodafone Warriors), Mahe Fonua (Melbourne Storm), Daniel Foster (Penrith Panthers), Sydney Havea (Liahona Old Boys), Siliva Havili (Vodafone Warriors), Konrad Hurrell (Vodafone Warriors), Brent Kite (Manly Sea Eagles), Samsoni Langi (Sydney Roosters), Siuatonga Likiliki (Newcastle Knights), Willie Manu (St Helens), Sika Manu (Penrith Panthers), Nesiasi Mataitonga (Cronulla-Sutherland Sharks), Fuifui Moimoi (Parramatta Eels), Ben Murdoch-Masila (Wests Tigers), Mickey Paea (Hull KR), Patrick Politini (Cronulla-Sutherland Sharks), Nafe Seluini (Sydney Roosters), Ukuma Taai (Huddersfield Giants), Jorge Taufua (Manly-Warringah Sea Eagles), Jason Taumololo (North Queensland Cowboys), Peni Terepo (Parramatta Eels), Daniel Tupou (Sydney Roosters), Siosa Vave (Parramatta Eels)

Head coach: Charlie Tonga


USA: Mark Cantoni (Dalby), Andrew Durutalo (USA Eagles), Bureta Faramio (Mackay Cutters), Gabriel Farley (Southampton Dragons), Kristian Freed (Racing Club Lescure), Michael Garvey (Pennsylvania Bulls), Roman Hifo (Papakura Sea Eagles), Daniel Howard (Wentworthville Magpies), Stephen Howard (Tuggerong Bushrangers), Judah Lavulo (Cabramatta), Haveatama Luani (Wests Tigers), David Marando (Belrose Eagles), Ryan McGoldrick (Salford Red Devils), Clint Newton (Penrith Panthers), Mark Offerdahl (AS Carcassone XIII), Joseph Paulo (Parramatta Eels), Junior Paulo (Windsor Wolves), Matthew Petersen (Cudgen Hornets), Craig Priestly (Southampton Dragons), Tuisegasega Samoa (Redcliffe Dolphins), Matthew Shipway (South Newcastle), Les Soloai (Featherstone Rovers), Lelauloto Tagaloa (Hawaii Chiefs), Taylor Welch (Chicago Griffins)

Head coach: Terry Matterson


WALES: Neil Budworth (unattached), Ross Divorty (Halifax), Gil Dudson (Wigan Warriors), Jacob Emmitt (Salford Red Devils), Ben Evans (Bradford Bulls), Rhys Evans (Warrington Wolves), Daniel Fleming (Castleford Tigers), Ben Flower (Wigan Warriors), Tyson Frizzel (St George Illawarra Dragons), James Gurtjens (North Devils), Jordan James (Salford Red Devils), Danny Jones (Keighley Cougars), Elliot Kear (Bradford Bulls), Craig Kopczak (Huddersfield Giants), Rhodri Lloyd (Wigan Warriors), Peter Lupton (Workington Town), Rob Massam (North Wales Crusaders), Larne Patrick (Huddersfield Giants), Christiaan Roets (North Wales Crusaders), Matt Seamark (Wynnum Manly Seagulls), Anthony Walker (St Helens), Ian Webster (Central Queensland Capras), Lloyd White (Widnes Vikings), Rhys Williams (Warrington Wolves)

Head coach: Iestyn Harris