Full results review from far and wide

VODAFONE WARRIORS WRAP

 

NRL

At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 10 (Agnatius Paasi, Solomone Kata tries; Issac Luke conversion).

South Sydney Rabbitohs 30 (George Burgess, Robert Jennings, Greg Inglis, Thomas Burgess, John Sutton tries; Adam Reynolds 3 conversions, 2 penalties).

Halftime:  22-6 Rabbitohs.

Referees: Grant Atkins and Phil Henderson.

Crowd: 15,958.

Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu’a, Gerard Beale, Solomone Kata, Ken Maumalo; Peta Hiku, Blake Green (c); James Gavet, Issac Luke, Agnatius Paasi; Simon Mannering, Tohu Harris; Adam Blair. Interchange: Bunty Afoa, Jazz Tevaga, Chris Satae, Karl Lawton.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP

At H E Laybutt Sports Field, Sydney

Blacktown Workers Sea Eagles 20 (Toafofoa Sipley, Tyler Cassel, Jade Anderson tries; Jackson Hastings 3 conversions, penalty).

Vodafone Warriors 18 (Chanel Harris-Tavita, Johnny Tuivasa-Sheck, Joe Vuna tries; Chanel Harris-Tavita 2 conversions, penalty).

Halftime: 20-6 Sea Eagles.

Referee: Ryan Jackson.

Vodafone Warriors | Charnze Nicoll-Klokstad; Johnny Tuivasa-Sheck, Blake Ayshford, Joe Vuna, Lewis Soosemea; Chanel Harris-Tavita, Tevin Arona; Ligi Sao, Sam Cook, Albert Vete; Matiu Love-Henry, King Vuniyayawa; James Bell (c). Interchange: Manaia Cherrington, Sam Lisone, Pat Sipley, Matiu Stone-Dunn.

 

JERSEY FLEGG CUP

At H E Laybutt Sports Field, Sydney

Manly Warringah Sea Eagles 36 (Bilal Maarbani 2, Kees Nicholson 2, John Tuivaiti, Semisi Kioa tries; Tevita Funa 6 conversions).

Vodafone Junior Warriors 14 (Elijah Sufia, Tyler Slade, Paul Turner tries; Dakohta Taimani conversion).

Halftime: 18-10 Sea Eagles.

Referee: Stephen Bourke.

Vodafone Junior Warriors | Kayal Iro; Patrick Elia, Tom Ale, Carlos Henry, Elijah Sufia; Dakohta Taimani, Paul Turner; Soane Hufanga (c), Lewis Sio, Wesley Veikoso; Sione Tuipulotu, Havi Tupouniua; Tyler Slade. Interchange: Lotu Inisi, Harley Maynard, Preston Riki, Richard Toa’i.

 

 RESULTS REVIEW

 

NRL

Round 12: Brisbane 18, Parramatta 10; Canberra 21, Manly Warringah 20; North Queensland 6, Melbourne 7; Sydney Roosters 34, Gold Coast 14; Vodafone Warriors 10, South Sydney 30; Penrith 28, St George Illawarra 2; Newcastle 10, Cronulla 48; Wests Tigers 14, Canterbury-Bankstown 10.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP

Round 12:  Wyong 24, Canterbury-Bankstown 20; Blacktown Workers Sea Eagles 20, Vodafone Warriors 18; Western Suburbs 22, Newtown 23; Penrith 34, Mounties 14; Newcastle 16, St George Illawarra 32; Wentworthville 10, North Sydney 16.

POINTS TABLE

 

JERSEY FLEGG CUP

Round 12: Sydney Roosters 24, Canterbury-Bankstown 22; Wests Tigers 10, Cronulla 18; Manly Warringah 36, Vodafone Warriors 14; Newcastle 36, St George Illawarra 32; Parramatta 46, North Sydney 14; Penrith 36, Mounties 16.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER CUP

Round 12: Redcliffe 20, Central Coast 14; Burleigh 20, Mackay 10; Northern Pride 29, Norths 10; Tweed Heads 18, Sunshine Coast 12; Souths Logan 34, Ipswich 18; Wynnum Manly 16, Easts 54; PNG Hunters 12, Townsville 8.

POINTS TABLE

 

ENGLAND

Super League

Round 16: Castleford 18, St Helens 40; Hull Kingston Rovers 24, Wigan 8; Salford 16, Huddersfield 24; Widnes 6, Wakefield 19; Warrington 30, Hull FC 12; Les Catalans 33, Leeds 20. ull

POINTS TABLE

 

NORTHLAND

Round 8: Horahora 4, Moerewa 58; Portland 14, Otangarei 52. Bye: Takahiwai.

POINTS TABLE

 

AUCKLAND

SAS Fox Memorial Premiership

Round 8: Mt Albert 22, Pt Chevalier 32; Papakura 4, Otahuhu 38; Howick 42, Marist 4; Mangere East 6, Glenora 26; Richmond 10, Northcote 52.

POINTS TABLE

Sharman Cup

Round 6: Mt Wellington 10, Ellerslie 40; Te Atatu 34, Manukau 14; Papatoetoe 22, Manurewa 58; Hibiscus Coast 20, Otara 32; New Lynn 22, Northern 16; Pakuranga 32, Ponsonby 24; Waitemata 12, Bay Roskill 34. Bye: Franklin.

POINTS TABLE

SAS College Rugby League

Premier

Round 4: Pakuranga College 10, Mt Albert Grammar School 18; Manurewa High School 30, Papatoetoe High School 0; Avondale College 12, Southern Cross Campus 18; St Paul’s College 26, Wesley College 18; Otahuhu College 6, Kelston Boys’ High School 12; Westlake Boys’ High School 10, Aorere College 28.

POINTS TABLE

Senior A

Round 1: Whangaparoa College 4, Sir Edmund Hillary Collegiate 30; Southern Cross Campus 30, Manurewa High School 10; Green Bay High School 6, James Cook High School 46; Lynfield College 0, St Paul’s College 32.

POINTS TABLE

Under 15s

Round 3: Papakura High School 32, Auckland Seventh-day Adventist 32; Onehunga High School 12, St Paul’s College 42; Sir Edmund Hillary Collegiate 22, Southern Cross Campus 44; Westlake Boys’ High School 42, Manurewa High School 16. Bye: James Cook High School.

POINTS TABLE

 

WAIKATO

Round 8: College Old Boys 52, Ngaruawahia 28; Turangawaewae 10, Taniwharau 24. Bye: Hamilton City.    

 

BAY OF PLENTY:

Round 8: Mangakino 32, Pikiao 22; Ngongotaha 34, Pacific 30; Papamoa 26, Taupo 26. Bye: Otumoetai.

 

WELLINGTON

Round 8: Randwick 18, Whiti Te Ra 52; Wainuiomata 26, Porirua 24; Te Aroha 32, Petone 34; St George 28, Victoria 32.

POINTS TABLE

 

CANTERBURY

Round 7: Linwood 40, Papanui 18; Aranui 20, Riccarton 6; Northern 28, Celebration 4; Hornby 32, Halswell 14.  

POINTS TABLE