One-stop results review from far and wide

VODAFONE WARRIORS WRAP

 

NRL

Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 26 (Karl Lawton 2, David Fusitu'a, Ken Maumalo, Shaun Johnson tries; Shaun Johnson 2 conversions, penalty).

Wests Tigers 4 (Mahe Fonua try).

Halftime: 12-0 Vodafone Warriors.

Referees: Ben Cummins and Grant Atkins.

Crowd: 16,727.

Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu’a, Peta Hiku, Solomone Kata, Ken Maumalo; Blake Green, Shaun Johnson; Bunty Afoa, Issac Luke, Agnatius Paasi; Isaiah Papali’i, Tohu Harris; Adam Blair. Interchange: Simon Mannering, Karl Lawton, Sam Lisone, James Gavet.

Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 0.

Sydney Roosters 32 (Ryan Matterson, Joseph Manu, Blake Ferguson, James Tedesco, Isaac Liu tries; Latrell Mitchell 4 conversions, 2 penalties).

Halftime: 14-0 Vodafone Warriors.

Referees: Matt Cecchin and Jon Stone.

Crowd: 14,095.

Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu’a, Peta Hiku, Solomone Kata, Ken Maumalo; Blake Green, Mason Lino; Bunty Afoa, Karl Lawton, Agnatius Paasi; Isaiah Papali’i, Tohu Harris; Adam Blair. Interchange: Simon Mannering, Sam Lisone, James Gavet, Jazz Tevaga.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP

GIO Stadium, Canberra

Mounties 36 (Michael Oldfield 3, Brad Abbey, Craig Garvey tries; Sitiveni Moceidreke 5 conversions).

Vodafone Warriors 26 (Charnze Nicoll-Klokstad 2, Chanel Harris-Tavita, Cole Waaka, Ligi Sao tries; Chanel Harris-Tavita 3 conversions).

Halftime: 20-12 Vodafone Warriors.

Vodafone Warriors | Hayze Perham; Charnze Nicoll-Klokstad, Anthony Gelling, Cole Waaka, Lewis Soosemea; Chanel Harris-Tavita, Zac Santo; Ligi Sao, Sam Cook, Chris Satae; Matiu Love-Henry, Joe Vuna; James Bell (c). Interchange: Manaia Cherrington, Sione Afemui, Pat Sipley, King Vuniyayawa.

Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Junior Warriors 0.

Western Suburbs 11 (Josh Aloiai, Watson Heleta tries; Tuimoala Lolohea conversion; Tyson Gamble field goal).

Halftime: 7-0.

Vodafone Warriors | Hayze Perham; Charnze Nicoll-Klokstad, Anthony Gelling, Gerard Beale, Lewis Soosemea; Chanel Harris-Tavita, Tevin Arona; Ligi Sao, Manaia Cherrington, Chris Satae; James Bell (c), Joe Vuna; Albert Vete. Interchange: Matiu Love-Henry, Blake Ayshford, Pat Sipley, King Vuniyayawa.

 

NRL

Round 9: Brisbane 22, Canterbury-Bankstown 20; Newcastle 18, South Sydney 36; Penrith 20, North Queensland 26; Canberra 32, Gold Coast 18; Vodafone Warriors 26, Wests Tigers 4; Cronulla 22, Parramatta 20; St George Illawarra 34, Melbourne 14; Roosters 22, Manly 20.

Round 10: Wests Tigers 20, North Queensland 12; Newcastle 18, Penrith 29; Canterbury-Bankstown 20, Parramatta 12; Vodafone Warriors 0, Sydney Roosters 32; Melbourne 28, Gold Coast 14; Manly 38, Brisbane 24; South Sydney 24, St George Illawarra 10.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP

Round 9: Mounties 30, Vodafone Warriors 26; Newtown 22, North Sydney 22; Wyong 23, Newcastle 23; Canterbury-Bankstown 23, Wentworthville 22; St George Illawarra 42, Western Suburbs 12. Byes: Blacktown Workers Sea Eagles, Penrith.

Round 10: Wentworthville 36, Wyong 22; Vodafone Warriors 0, Western Suburbs 11; Mounties 20, Newtown 34; Canterbury-Bankstown 20, St George Illawarra 21; North Sydney 14, Penrith 38; Blacktown Workers Sea Eagles 22, Newcastle 28.

POINTS TABLE

 

JERSEY FLEGG CUP

Round 9: Bye round.

Round 10: Bye round.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER CUP

Round 9: Norths 10, Mackay 26; Townsville 13, Burleigh 6; Sunshine Coast 38, Central Queensland 0; Souths Logan 30, Easts 22. Byes: PNG Hunters, Wynnum Manly, Redcliffe, Tweed Heads, Ipswich, Northern Pride.

Round 10: Redcliffe 24, Northern Pride 26; Tweed Heads 20, Ipswich 18; Wynnum Manly 16, PNG Hunters 18. Byes: Souths Logan, Easts, Burleigh, Central Queensland, Sunshine Coast, Norths, Mackay.Townsville

POINTS TABLE

 

ENGLAND

Super League

Round 14: St Helens 26, Les Catalans 12; Wigan 30, Salford 0; Huddersfield 28, Widnes 18; Leeds 22, Warrington 33; Hull FC 36, Castleford 12; Wakefield 54, Hull Kingston Rovers 18. ull

POINTS TABLE

Challenge Cup

Round 6: Featherstone 20, Hull FC 38; Widnes 20, Leeds 23; Huddersfield 24, Wakefield 14; Leigh 22, Salford 10; Les Catalans 56, Whitehaven 10; Castleford 18, St Helens 36; Toronto 10, Warrington 66; Hull Kingston Rovers 10, Wigan 28.

 

NORTHLAND

Round 5: Horahora 24, Takahiwai 66; Moerewa 18, Otangarei 26; Portland 30, Northern Wairoa 0.

Round 6: Otangarei 64, Northern Wairoa 18; Portland 22, Horahora 17; Takahiwai 24, Moerewa 24.

 

AUCKLAND

SAS Fox Memorial Premiership

Round 5: Mt Albert 28, Richmond 27; Howick 12, Glenora 20; Papakura 14, Marist 12; Pt Chevalier 42, Northcote 0; Mangere East 22, Otahuhu 28.

Round 6: Otahuhu 6, Mt Albert 30; Glenora 52, Richmond 0; Marist 18, Northcote 22; Howick 16, Papakura 6; Mangere East 14, Pt Chevalier 22.

POINTS TABLE

Sharman Cup

Round 3: Otara 20, Bay Roskill 32; Franklin 52, Hibiscus Coast 12; Northern Brothers 48, Manukau 16; Te Atatu 18, Pakuranga 16; New Lynn 18, Mt Wellington 16; Manurewa 30, Ellerslie 24; Ponsonby 201, Papatoetoe 0. Bye: Waitemata.

Round 4: Papatoetoe 14, Ellerslie 52; Bay Roskill 74, Manukau 4; Otara 28, Manurewa 10; Waitemata 8, Northern Brothers 14; Hibiscus Coast 12, Ponsonby 30; Mt Wellington 6, Franklin 20; Pakuranga 22, New Lynn 4. Bye: Te Atatu.

POINTS TABLE

SAS College Rugby League

Premier | Round 1: Southern Cross Campus 24, Otahuhu College 0; St Paul’s College 26, Papatoetoe High School 10; Manurewa High School 21, Aorere College 8; Westlake Boys’ High School 20, Avondale College 14; Kelston Boys’ High School 4, Mt Albert Grammar 2; Wesley College 30, Pakuranga College 0 (win by default).

Under-15 | Round 1: Manurewa High School 32, Sir Edmund Hillary Collegiate 24; Southern Cross Campus 26, James Cook High School 24; Onehunga High School 26, Papakura High School 24.

Farrelly Photos Women

Round 3: Otahuhu 26, Richmond 14; Mangere East 16, Manukau 20. Bye: Mt Albert.

Round 4: Mt Albert 22, Manurewa 26; Mangere East 30, Mt Wellington 30; Manukau 4, Ponsonby 34, Richmond beat Te Atatu by default. Bye: Otahuhu.

 

WAIKATO

Round 4: College Old Boys 30, Hamilton City 24; Ngaruawahia 4, Taniwharau 18. Bye: Turangawaewae.

Round 5: Turangawaewae 18, Hamilton City 36; College Old Boys 12, Taniwharau 27. Bye: Ngaruawahia.    

 

BAY OF PLENTY:

Round 4: Pacific 36, Otumoetai 20; Mangakino 40, Papamoa 16; Taupo 28, Pikiao 46. Bye: Ngongotaha.

Round 5: Taupo 28, Ngongotaha 22; Otumoetai 6, Mangakino 4; Pacific 38, Papamoa 16. Bye: Pikiao.

 

TARANAKI

Round 6: Waitara 28, Bell Block-Marist 23; Whanganui 30, Linton 36; Hawera 38, Western Suburbs 26.

Round 7: Whanganui 48, Hawera 20; Linton 34, Waitara 22; Western Suburbs 33,Bell Block-Marist 22.

 

WELLINGTON

Round 5: Porirua 48, Petone 20; Victoria 36, Te Aroha 16; Whiti Te Ra 22, St George 16; Wainuiomata 60, Randwick 10.

Round 6: St George 22, Porirua 36; Petone 18, Wainuiomata 38; Randwick 26, Victoria 22; Whiti Te Ra beat Te Aroha by default.

POINTS TABLE

 

CANTERBURY

Round 5: Linwood 14, Northern 6; Hornby 50, Celebration 22; Halswell 36, Aranui 22; Papanui 22, Riccarton 20.

POINTS TABLE

 

OTAGO-SOUTHLAND

Round 2: South Pacific 14, Cowboys 46; He Tauaa 36, University 34; Dunedin 62, Cooks 8; Kia Toa beat Winton by default.