VODAFONE WARRIORS WRAP

 

NRL | At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 18 (David Fusitu’a, Blake Green, Shaun Johnson tries; Shaun Johnson conversion, 2 penalties).

Brisbane Broncos 27 (Jamayne Isaako 2, Corey Oates, Jaydn Su’A tries; Jamayne Isaako 3 conversions, 2 penalties; Anthony Milford field goal).

Halftime: 15-14 Broncos.

Referees: Adam Gee and Ziggy Przeklasa-Adamski.

Crowd: 15,636.

Vodafone Warriors | Roger Tuivasa-Sheck (c); David Fusitu’a, Peta Hiku, Solomone Kata, Ken Maumalo; Blake Green, Shaun Johnson; Sam Lisone, Issac Luke, Agnatius Paasi; Leivaha Pulu, Tohu Harris; Adam Blair. Interchange: Bunty Afoa, Jazz Tevaga, Simon Mannering, Anthony Gelling.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP | At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 34 (Cole Waaka, Charnze Nicoll-Klokstad, Hayze Perham, Albert Vete, Matiu Love-Henry, Mason Lino tries; Mason Lino 5 conversions).

Blacktown Workers Sea Eagles 4 (Jade Anderson try).

Halftime: 10-4 Vodafone Warriors.

Referee: Damian Briscoe.

Vodafone Warriors | Hayze Perham; Charnze Nicoll-Klokstad, Joseph Vuna, Cole Waaka, Lewis Soosemea; Chanel Harris-Tavita, Mason Lino (c); Albert Vete, Sam Cook, Ligi Sao; Matiu Love-Henry, Isaiah Papali’i; James Bell (c). Interchange: Karl Lawton, Sione Afemui, Patrick Sipley, King Vuniyayawa.

 

JERSEY FLEGG CUP | At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Junior Warriors 6 (Elijah Sufia try; Eiden Ackland conversion).

Manly Warringah Sea Eagles 26 (Luke Metcalf 2, Tevita Funa, Zaan Weatherall, Semisi Kioa tries; Luke Metcalf 2 conversions, Semisi Kioa conversion).

Halftime: 14-0 Sea Eagles.

Referee: Jake Sutherland.

Vodafone Junior Warriors | Paul Turner; Elijah Sufia, Tom Ale, Kayak Iro, Patrick Elia; Sam Nati, Eiden Ackland; Soane Hufanga (c), Lewis Sio, Preston Riki; Sione Tuipulotu, Havi Tupouniua; Tyler Slade (c). Interchange: Carlos Henry, Lotu Inisi, Wesley Veikoso, Brody Tamarua.

 

ALL COMPETITIONS

 

NRL

Round 6

 

At Allianz Stadium, Sydney

Sydney Roosters 14 (Latrell Mitchell, Ryan Matterson tries; Latrell Mitchell 2 conversions, penalty).

South Sydney Rabbitohs 26 (Robert Jennings, Angus Crichton, Greg Inglis, John Sutton tries; Adam Reynolds 3 conversions, 2 penalties).

Halftime: 8-8.

Referees: Grant Atkins and Alan Shortall.

Crowd: 15,242.

 

At AAMI Park, Melbourne

Melbourne Storm 40 (Josh Addo-Carr 2, Suliasi Vunivalu 2, Tim Glasby, Felise Kaufusi, Sam Kasiano tries; Cameron Smith 5 conversions, penalty).

Newcastle Knights 14 (Ken Sio 2, Lachlan Fitzgibbon tries; Kalyn Ponga conversion).

Halftime: 18-8 Storm.

Referees: Gerard Sutton and Peter Gough.

Crowd: 12,386.

 

At WIN Stadium, Wollongong

St George Illawarra 40 (Matthew Dufty 2, Cameron McInnes, Paul Vaughan, Jack de Belin, Euan Aitken tries; Gareth Widdop 4 conversions, 4 penalties).

Cronulla-Sutherland Sharks 20 (Jayden Brailey, Edrick Lee, Valentine Holmes, Ricky Leutele tries; Chad Townsend 2 conversions).

Halftime: 16-10 Dragons.

Referees: Ashley Klein and Gavin Badger.

Crowd: 17,882.

 

At Mount Smart Stadium, Auckland

Vodafone Warriors 18 (David Fusitu’a, Blake Green, Shaun Johnson tries; Shaun Johnson conversion, 2 penalties).

Brisbane Broncos 27 (Jamayne Isaako 2, Corey Oates, Jaydn Su’A tries; Jamayne Isaako 3 conversions, 2 penalties; Anthony Milford field goal).

Halftime: 15-14 Broncos.

Referees: Adam Gee and Ziggy Przeklasa-Adamski.

Crowd: 15,636.

 

At 1300SMILES Stadium, Townsville

North Queensland Cowboys 10 (Kyle Feldt, Ben Hampton tries; Johnathan Thurston conversion).

Canterbury-Bankstown Bulldogs 27 (Marcelo Montoya, Raymond Faitala-Mariner, Adam Elliott tries; Moses Mbye 3 conversions, 4 penalties; Kieran Foran field goal).

Halftime: 19-0 Cowboys.

Referees: Henry Perenara and Jon Stone.

Crowd: 14,434.

 

At GIO Stadium, Canberra

Canberra Raiders 18 (Jordan Rapana, Blake Austin, Josh Papalii tries; Jarrod Crocker 2 conversions, penalty).

Parramatta Eels 2 (Mitchell Moses penalty).

Halftime: 10-0 Raiders.

Referees: Matt Cecchin and Phil Henderson.

Crowd: 12,328.

 

At Panthers Stadium, Penrith

Penrith Panthers 35 (Corey Harawira-Naera 2, James Tamou, Dylan Edwards, Tyrone Peachey, Christian Crichton tries; James Maloney 4 conversions, 2 penalties, field goal).

Gold Coast Titans 12 (Dale Copley, Anthony Don tries; Michael Gordon 2 conversions).

Halftime: 10-6 Panthers.

Referees: Chris Sutton and Chris Butler.

Crowd: 11,091.

 

At Lottoland Stadium, Sydney

Manly Warringah Sea Eagles 12 (Joel Thompson, Brad Parker tries; Daly Cherry-Evans 2 conversions).

Wests Tigers 35 (Benji Marshall 2, Chris Lawrence, Malakai Watene-Zelezniak, Luke Brooks, Jacob Liddle tries; Esan Marsters 6 conversions, penalty).

Halftime: 26-0 Tigers.

Referees: Ben Cummins and Matt Noyen.

Crowd: 15,456.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP

Round 6: North Sydney 25, Western Suburbs 24; Vodafone Warriors 34, Blacktown Workers Sea Eagles 4; Newcastle 4, Newtown 58; St George Illawarra 20, Wyong 16; Penrith 34, Canterbury-Bankstown 16. Byes: Wentworthville, Mounties.

POINTS TABLE

 

JERSEY FLEGG CUP

Round 6: North Sydney 28, Wests Tigers 6; Vodafone Warriors 6, Manly Warringah 26; St George Illawarra 22, Sydney Roosters 42; Newcastle 24, Cronulla 30; Mounties 32, Parramatta 30; Penrith 4, Canterbury Bankstown 24.

POINTS TABLE

 

INTRUST SUPER CUP

Round 6: Northern Pride 4, Easts 14; Ipswich 18, Mackay 28; Sunshine Coast 18, Townsville 20; Norths 20, Burleigh 4; Redcliffe 20, PNG Hunters 6; Wynnum Manly 22, Tweed Heads 26; Souths Logan 36, Central Queensland 4.

POINTS TABLE

 

ENGLISH SUPER LEAGUE

Round 11: Widnes 20, Hull FC 39; Leeds 8, Wigan 9; Warrington 40, Hull Kingston Rovers 26; Wakefield 24, St Helens 20; Huddersfield 12, Salford 30; Castleford 41, Les Catalans 0.ull

POINTS TABLE

 

AUCKLAND

SAS Fox Memorial Premiership

Round 2: Mount Albert 14, Northcote 12; Glenora 24, Papakura 10; Howick 22, Otahuhu 14; Point Chevalier 37, Richmond 26; Mangere East 26, Marist 20.

POINTS TABLE

 

WAIKATO

Round 1: Turangawaewae 18, Ngaruawahia 10; Taniwharau 30, Hamilton City 16. Bye: College Old Boys.

 

TARANAKI

Round 3: Whanganui Boxon 44, Bell Block-Marist 12; Hawera 40, Linton 20; Western Suburbs 40, Waitara 20.

 

CANTERBURY

Round 2: Celebration Lions 16, Linwood 34; Halswell 16, Northern Bulldogs 32; Hornby 26, Riccarton 22; Aranui 38, Papanui 16.

POINTS TABLE

 

OTAGO

Round 2: Dunedin 32, South Pacific 32; University 28, Kia Toa 22.

 

SOUTHLAND

Round 3: Cowboys 52, He Tauaa 24, Cooks 30, Winton 0.