Counties celebrate the win. Counties Manakau Stingrays v Akarana Falcons, , National Women's league tournament final, Puketawhero Park, Rotorua, New Zealand. Sunday, 25 September, 2016. Copyright photo: John Cowpland / www.photosport.nz

NRL FINALS

Week 1: Brisbane (5) 44, Gold Coast (8) 28; Canberra 14 (2), Cronulla (3) 16; Melbourne (1) 16, North Queensland (4) 10; Penrith (6) 28, Canterbury Bankstown (7) 12.

Week 2: North Queensland 26, Brisbane 20; Canberra 22, Penrith 12.

Week 3: Cronulla 32, North Queensland 20; Melbourne 14, Canberra 12.

Grand final: Melbourne v Cronulla.

 

NYC FINALS

Week 1: North Queensland (2) 30, St George Illawarra (3) 34; Sydney Roosters (5) 48, Canberra (8) 0; Wests Tigers (6) 54, Parramatta (7) 24; Penrith 28 (1), Cronulla 6 (4).

Week 2: North Queensland 32, Wests Tigers 16; Cronulla 18, Sydney Roosters 28.

Week 3: Penrith 32, North Queensland 16; St George Illawarra 20, Sydney Roosters 26.

Grand final: Penrith v Sydney Roosters.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP FINALS (NSW)

Week 2: Wests Tigers 26 (3), Wyong (6) 16; Newtown (4) 22, Vodafone Warriors (5) 18.

Week 3: Mounties (1) 24, Wests Tigers (3) 18; Illawarra (2) 18, Newtown (4) 10.

Grand final: Mounties 20, Illawarra 21.

Interstate grand final: Illawarra v Burleigh.

 

INTRUST SUPER CUP (QUEENSLAND)

Week 2: Townsville (3) 10, Sunshine Coast (5) 18; Redcliffe (1) 24, Burleigh (2) 40.

Week 3: Redcliffe 38, Sunshine Coast 16.

Grand final: Burleigh 26, Redcliffe 16.

Interstate grand final: Burleigh v Illawarra.

 

ENGLAND

Super 8s (Super League): Hull FC 6, Warrington 23; St Helens 32, Wakefield 12; Wigan 48, Les Catalans 24; Castleford 40, Widnes 26.

Super 8s (qualifiers): Leeds 37, Leigh 12; Hull Kingston Rovers 22, Huddersfield 23; Batley 14, Salford 42; London Broncos 46, Featherstone 6.

 

NZRL NATIONAL PREMIERSHIP

Round 3: Counties Manukau Stingrays 82, Wellington Orcas 12; Canterbury Bulls 38, Akarana Falcons 26.

 

NZRL NATIONAL CHAMPIONSHIP

Round 3: Waikato 52, Southland 6; Canterbury Development 46, Taranaki 16.

 

NZRL NATIONAL WOMEN’S CHAMPIONSHIP

Day 1

Canterbury 14, Central Vipers 12; Auckland Vulcans 14, Wai-Coa-Bay 8; Counties Manukau Stingrays 20, Akarana Falcons 10; Counties Manukau Stingrays 22, Wai-Coa-Bay 10; Akarana Falcons 16, Central Vipers 4; Canterbury 26, Auckland Vulcans 6; Counties Manukau Stingrays 30, Canterbury 6; Central Vipers 10, Auckland Vulcans 0; Akarana Falcons 20, Wai-Coa-Bay 0.

Day 2

Counties Manukau Stingrays 26, Central Vipers 12; Akarana Falcons 20, Auckland Vulcans 0; Canterbury 32, Wai-Coa-Bay 10.

Day 3

Fifth/sixth playoff: Auckland Vulcans 18, Wai-Coa-Bay 10.

Third/fourth playoff: Canterbury 30, Central Vipers 4.

Final: Counties Manukau Stingrays 12, Akarana Falcons 8.

Final MVP: Teuila Fotu-Moala (Counties Manukau).

Finals match officials: Antoinette Grootjans (referee), Jaxon McGowan & Mike Rangihika (touch).

Outstanding coach: Mike Linton (Canterbury).

Outstanding manager: Christine Mirko (Counties Manukau).

Outstanding trainer: Dan Keepa (Counties Manukau).

Outstanding match official: Antoinette Grootjans.

Best Back of the Tournament: Sarina Fiso (Counties Manukau).

Best Forward of the Tournament: Annetta Nu’uausala (Akarana).

Most Valuable Player: Kahurangi Peters (Counties Manukau).

More Than Just A Game Team: Wai-Coa-Bay.

Kiwi Ferns’ wider training squad: Billy-Jean Ale (Counties Manukau), Mary-Jane Ale (Counties Manukau), Racquel Anderson (Wai-Coa-Bay), Ngatokutoru Arakua (Akarana), Tanika Bell (Akarana), Jocephy Daniels (Counties Manukau), Sarina Fiso (Counties Manuaku), Teuila Fotu-Moala (Counties Manukau), Georgia Hale (Akarana), Amber Kani (Counties Manukau), Janaya Mata (Canterbury), Lilieta Maumau (Counties Manukau), Va’anessa Molia-Fraser (Akarana), Kimiora Nati (Counties Manukau), Lee Nepia (Mid Central), Annetta Nu’uausala (Akarana), Kahurangi Peters (Counties Manukau), Charntay Poko (Canterbury), Yasmin Puru-Tongia (Canterbury), Krystal Rota (Counties Manukau), Crystal Tamarua (Akarana), Atawhai Tupaea (Counties Manukau), Corrina Whiley (Canterbury), Lani Williams (Akarana), Contessah Wright (Akarana).

 

NZRL NATIONAL YOUTH TOURNAMENT

15s | Wellington Orcas 26, South Island Scorpions 22; Counties Manukau Stingrays 30; Central Vipers 14; Akarana Falcons 16, Wai-Coa-Bay Colts 4; Auckland Vulcans 36, Northern Swords 0.             

17s | Northern Swords 22, Auckland Vulcans 18; South Island Scorpions 32, Central Vipers 24; Counties Manukau Stingrays 48, Wellington Orcas 10.