Akarana celebrate with the trophy at the NZRL National Premiership grand final, Counties Manukau v Akarana, Mt Smart Stadium, Auckland, New Zealand. 1 October 2016. Copyright Photo: Renee McKay / www.photosport.nz

NRL FINALS

Week 1: Brisbane (5) 44, Gold Coast (8) 28; Canberra 14 (2), Cronulla (3) 16; Melbourne (1) 16, North Queensland (4) 10; Penrith (6) 28, Canterbury Bankstown (7) 12.

Week 2: North Queensland 26, Brisbane 20; Canberra 22, Penrith 12.

Week 3: Cronulla 32, North Queensland 20; Melbourne 14, Canberra 12.

Grand final: Melbourne 12, Cronulla 14.

 

NYC FINALS

Week 1: North Queensland (2) 30, St George Illawarra (3) 34; Sydney Roosters (5) 48, Canberra (8) 0; Wests Tigers (6) 54, Parramatta (7) 24; Penrith 28 (1), Cronulla 6 (4).

Week 2: North Queensland 32, Wests Tigers 16; Cronulla 18, Sydney Roosters 28.

Week 3: Penrith 32, North Queensland 16; St George Illawarra 20, Sydney Roosters 26.

Grand final: Penrith 28, Sydney Roosters 30.

 

INTRUST SUPER PREMIERSHIP FINALS (NSW)

Week 2: Wests Tigers 26 (3), Wyong (6) 16; Newtown (4) 22, Vodafone Warriors (5) 18.

Week 3: Mounties (1) 24, Wests Tigers (3) 18; Illawarra (2) 18, Newtown (4) 10.

Grand final: Mounties 20, Illawarra 21.

Interstate grand final: Illawarra 54, Burleigh 12.

 

INTRUST SUPER CUP (QUEENSLAND)

Week 2: Townsville (3) 10, Sunshine Coast (5) 18; Redcliffe (1) 24, Burleigh (2) 40.

Week 3: Redcliffe 38, Sunshine Coast 16.

Grand final: Burleigh 26, Redcliffe 16.

Interstate grand final: Burleigh 12, Illawarra 54.

 

ENGLAND

Super League semi-finals: Warrington 18, St Helens 10; Wigan 28, Hull FC 18.

Grand final: Warrington v Wigan.

Super 8s: Toulouse Olympique XIII 32, Barrow 22; Hull Kingston Rovers 18, Salford 19; Bradford 27, Sheffield 16.

 

NZRL NATIONAL PREMIERSHIP

Final: Akarana Falcons 32, Counties Manukau Stingrays 12.

 

NZRL NATIONAL CHAMPIONSHIP

Final: Waikato 38, Wellington Orcas 14.

NZ Residents | The 18-man squad to play New Zealand Maori Invitation at Davies Park, Huntly, on October 15 is: Uila Aiolupo (Counties Manukau Stingrays), Tevin Arona (Canterbury Bulls), Chris Bamford (Canterbury Bulls), James Baxendale (Canterbury Bulls), Jethro Friend (Counties Manukau Stingrays), Roman Hifo (Counties Manukau Stingrays), Tevita Latu (Akarana Falcons), Paulos Latu (Counties Manukau Stingrays), Phil Nati (Canterbury Bulls), Alan Niulevu (Counties Manukau Stingrays), Siua Otunuku (Akarana Falcons), Daniel Palavi (Akarana Falcons), Eddie Purcell (Akarana Falcons), Nick Read (Waikato), Tevita Satae (Akarana Falcons), Nathan Saumalu (Canterbury Bulls), Matthew Sauni (Canterbury Bulls), Raymond Talimalie (Counties Manukau Stingrays).

 

NZRL NATIONAL YOUTH TOURNAMENT

15s |

5/6: South Island Scorpions 28, Wellington Orcas 26.

7/8: Central Vipers 28, Northern Swords 10.

3/4: Wai-Coa-Bay Colts 12, Auckland Vulcans 10.

Final: Counties Manukau Stingrays 18, Akarana Falcons 16.

Merit Team: Samuel Kamu (Akarana), Nathaneal Sasagi (Akarana), Christian Tuipulotu (Akarana), Christian Ma'anaima (Akarana), Marco Talagi (Counties Manukau), Talitua Salima (Counties Manukau), Brian Lealifano (Counties Manukau), Sam Taunga (Counties Manukau), Etuala Lui (Counties Manukau), Kaya Cuthers (Counties Manukau), Aamon Dean (Counties Manukau), Fangupo-Paea Fotu (Counties Manukau), Caius Faatili (Southern), Leroy Ferguson (Southern), Albert Talakai (Wai-Coa-Bay), Jahkay Roberts (Wai-Coa-Bay), Maui Wallace (Wellington).

17s

5/6: Wellington Orcas 24, Wai-Coa-Bay Colts 20.

7/8: Central Vipers 34, Northern Swords 12.

3/4: Counties Manukau 40, Auckland Vulcans 10.

Final: Akarana Falcons 44, South Island Scorpions 6.

Merit Team: Starford Toa (Akarana), Carlos Henry (Akarana), Vito Tevaga (Akarana), Matthew Timoko (Akarana), Regan McClennan (Akarana), Sean Mullany (Akarana), Javvier Pitovao (Akarana), Lewis Afeaki (Akarana), Alfred Smalley (Counties Manukau), Samiuela Lauhingoa (Counties Manukau), Kayleb Milne (Counties Manukau), Phillip Makatoa (Counties Manukau), Etene Nanai-Seturo (Counties Manukau), Jahlon Governor (Mid Central), Wesley Veikoso (Mid Central), Cruz Topai-Aveai (Southern), Jordan Leigh (Southern).