David Fusitu'a. Vodafone Warriors v St George Dragons, NRL Rugby League. Mt Smart Stadium, Auckland, New Zealand. Sunday 1 May 2016. Copyright Photo: Andrew Cornaga / www.Photosport.nz

Apart from players selected for the Kiwis and Junior Kiwis, the Vodafone Warriors have another seven players on representative duty for Mate Ma’a Tonga, Toa Samoa and the Intrust Super Premiership NSW Residents this weekend.

The NRL’s representative weekend kicks off at Hunter Stadium in Newcastle on Friday night with the Kangaroos again hosting the Anzac Test, the first time Australia and New Zealand have met since last year’s edition when the Kiwis won the fixture for only the second time.

In the curtain-raiser the Jillaroos face the Kiwi Ferns in a one-off women’s international.

Parramatta’s Pirtek Stadium will stage a tripleheader international feast on Saturday night starting with the Junior Kangaroos facing the Junior Kiwis at 3.15pm (5.15pm NZT), followed by Papua New Guinea taking on Fiji at 5.35pm (7.35pm NZT) and Mate Ma’a Tonga against Toa Samoa at 7.40pm (9.40pm NZT).

There are two more representative matches on Sunday, the Intrust Queensland and New South Wales sides clashing at Langlands Park in Brisbane at 1.40pm (3.40pm NZT) and Country Origin meeting City Origin in Tamworth at 4.10pm (6.10pm NZT).

Tonga’s side features Vodafone Warriors David Fusitu’a at fullback and Solomone Kata in the centres while the Samoans have selected Erin Clark and Mason Lino in their squad.

Three Vodafone Warriors – wing Ken Maumalo, centre Matt Allwood and second rower Shaun Lane – are in the Intrust Super Premiership NSW side.

Another two players from the club - Charnze Nicoll-Klokstad and Levi McBirney - had been selected for the Cook Islands to face Lebanon at Belmore Sports Ground on Sunday.

A number of former Vodafone Warriors NRL and NYC players are sprinkled through the teams including Abraham Papalii (NSW), Elijah Taylor (NSW), Omar Slaimankhel (NSW), Feleti Mateo (Mate Ma’a Tonga), Nafe Seluini (Mate Ma’a Tonga), Pita Godinet (Toa Samoa), Leeson Ah Mau (Toa Samoa) and Raymond Faitala-Mariner (Toa Samoa).

Teams:

INTRUST SUPER PREMIERSHIP NSW RESIDENTS v QUEENSLAND RESIDENTS

Intrust Super Premiership NSW Residents | Abraham Papalii (Wyong), Adam Elliott (Canterbury-Bankstown), Asipeli Fine (Wests Tigers), Bureta Faraimo (Wentworthville), Daniel Alvaro (Wentworthville), Dylan Kelly (Manly Warringah), Elijah Taylor (Wests Tigers), Jarrad Kennedy (Mounties), Jordan Drew (Newtown), Josh Drinkwater (Wests Tigers), Justin Hunt (Wests Tigers), Ken Maumalo (Vodafone Warriors), Matthew Allwood (Vodafone Warriors), Mitch Barnett (Mounties), Mitch Cornish (Wentworthville), Mitch Williams (Wyong), Omar Slaimankhel (Wyong), Shaun Lane (Vodafone Warriors), Zach Docker-Clay (Penrith Panthers).

Queensland Residents | Jahrome Hughes (Townsville), Sami Sauiluma (Burleigh), Nemani Valekapa (Ipswich), Aaron Whitchurch (Redcliffe), Linc Port (Northern Pride), Cameron Cullen (Burleigh Bears), Darren Nicholls (Redcliffe), Sam Anderson (Redcliffe), Anthony Mitchell (Townsville), Herman Ese’ese (Souths Logan), Jack Svendsen (Northern Pride), Brett Greinke (Norths), Jai Arrow (Norths Devils), Mitch Cronin (Wynnum Manly), Corey Jensen (Townsville), David Murphy (Northern Pride), Francis Tualau (Easts), Ryley Jacks (Sunshine Coast).

PAPUA NEW GUINES KUMULS v FIJI BATI

Papua New Guinea Kumuls | David Mead (Gold Coast), Justin Olam (SP Hunters), Kato Ottio (Canberra), Nene Macdonald (Gold Coast), Stargroth Amean (SP Hunters), Ase Boas (SP Hunters), Watson Boas (SP Hunters), Luke Page (Burleigh), Wartovo Puara Junior (SP Hunters), Henry Noki (SP Hunters), Edward Goma (SP Hunters), Rod Griffin (Wests Tigers), Adam Korave (SP Hunters), Adex Wera (SP Hunters), Brandy Peter (SP Hunters), Willie Minoga (Townsville), Kurt Baptiste (Canberra), Timothy Lomai (SP Hunters).

Fiji Bati | Sisa Waqa (Canberra), Tyrone Phillips (Canterbury-Bankstown), Junior Roqica (Cronulla), James Storer (Illawarra), Fabian Goodall (Manly Warringah), Brayden Wiliame (Manly Warringah), Benjamin Nakubuwai (Melbourne), Maurice Kennedy (Mounties), Sitiveni Moceidreke (North Sydney), Akuila Uate (Newcastle), Korbin Sims (Newcastle), Daniel Saifiti (Newcastle), Kane Evans (Sydney Roosters), Eloni Vunakece (Sydney Roosters), Kevin Naiqama (West Tigers), Tui Kamikamica (Fiji), Tuimasi Pio (Fiji), Moceiwaiyevo Seci (Fiji), Ratu Jowasa (Fiji), Tubailagi Drodrolagi (Fiji), Etuate Tamanikaitai (Fiji), Qionimacawa Iliavi (Fiji), Chris Ravu (Fiji).

MATE MA’A TONGA v TOA SAMOA

Mate Ma’a Tonga | David Fusitu’a (Vodafone Warriors), Mosese Pangai (Townsville), Solomone Kata (Vodafone Warriors), Vai Toutai (Parramatta), Michael Oldfield (South Sydney), Feleti Mateo (Manly Warringah Sea Eagles), Samisoni Langi (North Sydney), Penni Terepo (Parramatta), Sione Katoa (Penrith), Felise Kaufusi (Melbourne), Sika Manu (Hull FC), Tony Williams (Canterbury-Bankstown), Joe Ofahengaue (Brisbane), Nafe Seluini (Sunshine Coast), David Fifita (Cronulla), Patrick Kaufusi (North Queensland), Siosaia Vave (Manly Warringah), Mickey Paea (Newcastle).

Toa Samoa | Tim Simona (Wests Tigers), Antonio Winterstein (North Queensland), Kirisome Auva’a (South Sydney), Ricky Leutele (Cronulla), Matthew Wright (Manly Warringah), Fa’amanu Brown (Cronulla), Pita Godinet (Manly Warringah), Sam Kasiano (Canterbury-Bankstown), Kaysa Pritchard (Parramatta), Junior Paulo (Parramatta), Leeson Ah Mau (St George Illawarra), Frank Pritchard (Hull FC), Sauaso Sue (Wests Tigers), Erin Clark (Vodafone Warriors), John Asiata (North Queensland), Raymond Faitala-Mariner (Canterbury-Bankstown), Sam Tagataese (Cronulla), Mason Lino (Vodafone Warriors).