Vodafone Warriors centre Solomone Kata on the rampage in Saturday's NRL clash against Parramatta. Image | www.photosport.co.nz

RESULTS WRAP | Around the globe

NRL | Canterbury-Bankstown 10, Sydney Roosters 24; North Queensland 31, Brisbane 20; Parramatta 13, Vodafone Warriors 17; Gold Coast 22, Cronulla 23; Melbourne 16, South Sydney 12; St George Illawarra 32, Canberra 18; Newcastle 22, Wests Tigers 12; Manly 10, Penrith 11.

POINTS TABLE

NYC | Canterbury-Bankstown 28, Sydney Roosters 20; North Queensland 10, Brisbane 44; Parramatta 16, Vodafone Warriors 46; Gold Coast 16, Cronulla 18; Melbourne 38, South Sydney 26; St George Illawarra 24, Canberra 20; Newcastle 16, Wests Tigers 52; Manly 16, Penrith 42.

POINTS TABLE

NEW SOUTH WALES CUP | Wentworthville 48, Vodafone Warriors 6; Mounties 14, Wyong 30; Canterbury-Bankstown 26, Newtown 24; North Sydney 26, Penrith 18; Newcastle 18, Wests Tigers 20.

POINTS TABLE

QUEENSLAND CUP | Easts 12, Redcliffe 19; Sunshine Coast 4, Souths Logan 35; Mackay 20, Ipswich 36; Central Queensland 16, Wynnum Manly 34; Tweed Heads 0, Townsville 28; Norths 16, PNG Hunters 34.

POINTS TABLE

CHALLENGE CUP | Wigan 12, Hull Kingston Rovers 16; Dewsbury 10, Warrington 52; St Helens 46, York 6; Hull FC 40, Castleford 14; Leeds 48, Huddersfield 16; Les Catalans 37, Featherstone 34; Widnes 26, Batley 22; Wakefield 30, Leigh 36.

AUCKLAND |

Appliance Shed Fox Memorial Premiership: Otahuhu 30, Otara 16; Mt Albert 36, Glenora 12; Marist 24, Mangere East 22; Papakura 38, Howick 20; Pt Chevalier 54, Northcote 22.

POINTS TABLE

SAS Sharman Cup: Te Atatu 96, Papatoetoe 6; New Lynn 16, Manurewa 40; Manukau 24, Bay Roskill 20; Waitemata 14, East Coast Bays 12; Hibiscus Coast 0, Richmond 30; Mt Wellington 18, Ellerslie 16; Ponsonby 22, Pakuranga 32; Glenfield, bye.

POINTS TABLE

COLLEGE RUGBY LEAGUE (AUCKLAND) |

Premier Pool A: Westlake 44, Western Springs; Mt Albert 30, Massey 0; Kelston, bye.

Premier Pool B: Manurewa 22, St Paul's 24; Lynfield 20, Avondale 14; Papatoetoe, bye.

Premier Pool C: Otahuhu 34, Papakura 2; Sir Edmund Hillary 0, Aorere 34; Southern Cross, bye.

Senior A: James Cook 16, Tamaki 16; Manurewa 26, Aorere B 14.

Under-15 9s | Pool A: Henderson 12, Onehunga 48; Mt Albert 20, Avondale 44; St Paul's Maroon, bye.

Under-15 9s | Pool B: Southern Cross 24, Sir Edmund Hillary 34; Eden Christian 4, Auckland Seventh Day Adventist 60; St Paul's Gold 24, Aorere 8.

Under-85kg: James Cook 0, Otahuhu 30; Southern Cross 26, Howick 10; St Paul's, bye.

WAIKATO | Taniwharau 50, Hukanui 10; Hamilton City 14, Ngaruawahia 6; United 56, Turangawaewae 20.

POINTS TABLE

WELLINGTON | Petone 8, University 54; Randwick 26, Porirua 8; Upper Hutt 44, St George 26; Wainuiomata 10, Te Aroha 14.

POINTS TABLE

CANTERBURY | Northern defaulted against Linwood; Aranui 12, Papanui 22; Celebration 10, Riccarton 54; Hornby 44, Halswell 18.

POINTS TABLE